Dnia 29 marca 2024 roku, zmarł w wieku 79 lat dr inż. Edmund Wach, współzałożyciel, pierwszy Prezes Zarządu Stowarzyszenia SAPE. Był pasjonatem, promotorem i niekwestionowanym autorytetem w kwestii wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
O czym z przykrością informuje Zarząd SAPE.
Wspomnienie o Edmundzie Wachu
Edmund był niezwykłym człowiekiem. Dla nas kolegów audytorów, był życzliwym, uśmiechniętym, dowcipnym i kochającym życie, profesjonalistą. Na pewno będzie wiele wspomnień i podsumowań o Jego dokonaniach. Najgłębiej w sercu zapamiętany będzie jako życzliwy kolega, przyjaciel i to co po Nim pozostaje to pustka i chwila refleksji. Nasuwają się wtedy słowa wiersza k. Twardowskiego: śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą. A ci co nie odchodzą, nie zawsze powrócą. Zostają po nich buty i telefon głuchy. I mówiąc o przyjaźni nigdy nie wiadomo, czy pierwszą jest ostania, czy ostatnia pierwszą
–
Pamiętam krótką rozmowę z Aleksandrem Pankiem na wiosnę 2004 roku o tym, że nadszedł czas na zintegrowanie firm i instytucji doradztwa energetycznego, bo po wejściu Polski do UE należało się spodziewać rozwoju rynku usług energetycznych. Uznaliśmy, że choć pomysł się zrodził w NAPE, to organizacja ta ma mieć charakter ogólnokrajowy, najlepiej nie sterowany z Warszawy a z regionów, w których rozwijały się agencje energetyczne. Jednomyślnie pomyśleliśmy jako inicjatorze o Bałtyckiej Agencji Poszanowania Energii i jej Prezesie Edmundzie Wachu, z którym łączyły nas koleżeńskie stosunki. Jedna rozmowa telefoniczna wystarczyła do tego, żeby Edmund poparł tę inicjatywę i podjął się trudu społecznego przygotowania stowarzyszenia do działalności. Wspólnie układaliśmy listę założycieli i zapraszaliśmy ich do udziału w zebraniu założycielskim, które odbyło się 15 grudnia 2004 r w Warszawie z udziałem:
- Bartmański Maciej
- Buzalski Michał
- Cena-Soroko Agnieszka
- Chwieduk Dorota
- Garlicki Stanisław
- Gołąbek Andrzej
- Grecka Katarzyna
- Grzegorz Roman
- Grzybek Anna
- Jędrzejowska-Popiołek Małgorzata
- Koc Dariusz
- Kwestarz Małgorzata
- Liszka Szymon
- Panek Aleksander
- Podfigurna Marta
- Rajkiewicz Andrzej
- Robakiewicz Maciej
- Surówka Jan
- Szajner Andrzej
- Szymański Stanisław
- Trojanowska Katarzyna
- Wach Edmund
- Warchałowski Aleksander
- Wiszniewski Andrzej
- Wojdyga Krzysztof,
którzy wybrali zarząd I kadencji pod przewodnictwem Edmunda Wacha.
To Edmund nadał kierunki rozwoju stowarzyszenia wokół przyjęcia członków wspierających i kreowaniu platform współpracy interesujących i korzystnych dla wszystkich.
W pierwszym roku działalności zarząd SAPE przyjął do grona członków już 8 członków wspierających:
- Bałtycką Agencję Poszanowania Energii z Gdańska
- Agencję Użytkowania i Poszanowania Energii z Łodzi
- Narodową Agencje Poszanowania Energii z Warszawy
- Fundację Poszanowania Energii z Warszawy
- SIGMA Termodynamik z Gdańska
- Regionalną Agencję Poszanowania Energii z Torunia
- Pomorską Agencję Poszanowania Energii z Bydgoszczy
- JaCo Centrum Oszczędzania Energii z Wrocławia
Edmund był pasjonatem, promotorem i niekwestionowanym autorytetem w kwestii wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Stąd też SAPE nawiązało ścisłą współpracę z wydawnictwem Abrys, które udostępniło na łamach miesięcznika „Czysta Energia” szpaltę na głos SAPE, wybrzmiewający wiele lat na tych łamach w ważnych kwestiach związanych z polską polityką energetyczną.
Od 2006 r datuje się nieprzerwany udział SAPE jako stowarzyszenia w projektach międzynarodowych współfinansowanych przez Unię Europejską. Pierwszym z nich, przyciągniętym przez Edmunda, był SEC-Tools, poświęcony popularyzacji planowania energetycznego w gminach. Dzięki temu projektowi agencje regionalne zyskały na uznaniu w środowiskach swoich samorządów regionalnych i gminnych, a stowarzyszenie zdobyło własne referencje ułatwiające udział w projektach międzynarodowych sobie i agencjom regionalnym.
Ostatni raz rozmawiałem z Edmundem telefonicznie na jesieni 2023, pytając się Go czy dostał kalendarz wspomnieniowy przygotowany przez kol. Jurka Żurawskiego ze zdjęciami z corocznych spotkań członków SAPE. Żałował, że nie może w nich uczestniczyć z przyczyn zdrowotnych, ale bardzo docenił, że SAPE działa nieprzerwanie i trzyma się jego wskazówki „trzeba się przynajmniej raz w roku spotkać osobiście w gronie członków”. Dzięki przestrzeganiu tej zasady zrodziło się wiele inicjatyw współpracy interesujących i korzystnych dla jego członków. Nie zapomnijmy o niej.
–
Działalność Edmunda jako propagatora odnawialnych źródeł energii a potem animatora ruchu doradztwa energetycznego na szczeblu lokalnym była fundamentalna dla wielu samorządów w rozwijaniu planowania zrównoważonego rozwoju.
–
Chyba jest to jeden z niewielu przypadków tak spontanicznej, przyjaznej współpracy. Tego nam nikt nie narzucił, to ludzie, tacy jak Edmund tworzyli ten klimat.
Cześć Twojej pamięci!
W kolejności wpisów:
Jerzy Żurawski
Andrzej Rajkiewicz
Zbigniew Michniowski
Katarzyna Grecka