Raport przed Forum w Davos: 5 zagrożeń dla świata dotyczy klimatu

ed rozpoczynającym się w przyszłym tygodniu Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w szwajcarskim Davos ukazał się doroczny raport o największych globalnych zagrożeniach. Po raz pierwszy w historii w TOP 5 znalazły się ryzyka związane z jednym tylko zagadnieniem – zmianami klimatycznymi.

W tegorocznej wersji raportu, jaki eksperci związani z WEF przygotowują na temat największych globalnych zagrożeń, na które najszybciej trzeba znaleźć odpowiedź, na pierwszych pięciu miejscach znalazły się potencjalne wydarzenia związane ze zmianami klimatycznymi.

Za największe zagrożenie uznano ekstremalne zjawiska pogodowe, czyli wielkie upały, gigantyczne i nagłe ulewy czy tornada i huragany. A to właśnie utrzymująca się bardzo długo ekstremalnie wysoka temperatura oraz brak opadów przez długi czas mocno utrudniały strażakom walkę z ogniem.

Kolejne największe globalne zagrożenia ujęte w raporcie przygotowanym przez ekspertów WEF to potencjalna porażka wdrażania polityki klimatycznej przez poszczególne państwa i społeczność międzynarodową, kataklizmy i katastrofy naturalne, utrata bioróżnorodności oraz klęski ekologiczne wywołane działalnością człowieka.

Tegoroczne Forum w Davos, które odbędzie się w dniach 21-24 stycznia, może zostać niemal całkowicie zdominowane przez zagadnienia związane z kwestią zmian klimatycznych. Wiele wskazuje na to, że bardzo często poruszanym wątkiem będą skutki wielkich pożarów, jakie trawią Australię od jesieni ubiegłego roku.

W całym tegorocznym spotkaniu, odbywającym się pod hasłem „Partnerzy na rzecz zrównoważonego i spójnego świata”, weźmie udział niemal 3 tys. osób ze 117 krajów, w tym 53 szefów państw lub rządów. Polskę reprezentował będzie prezydent Andrzej Duda.

źródło informacji i tekstu: