Poprawa warunków mieszkalnych lokatorów jest poważnym wyzwaniem. Są to zwykle kosztowne inwestycje. Niejednokrotnie straty energii w budynku, spowodowane chociażby starymi, nieszczelnymi drzwiami i oknami, przekładają się na zbyt wysokie rachunki za ogrzewanie. Rozwiązanie problemów mieszkalnych wymaga podjęcia niezwłocznych działań, jednakże nie za cenę nadmiernego zadłużenia wspólnoty, której jest się reprezentantem.
Czy jest zatem jakiś sposób, aby tanio wyremontować budynki i tym samym zadowolić lokatorów, upominających się o poprawę stanu obiektów mieszkalnych oraz obniżenie wysokich opłat za ogrzewanie? Jest – pożyczka unijna na poprawę efektywności energetycznej, udzielana na preferencyjnych warunkach:
- spółdzielniom mieszkaniowym,
- wspólnotą mieszkaniowym,
- Towarzystwom Budownictwa Społecznego,
- jednostkom samorządu terytorialnego i podległym im podmiotom.
Pożyczki unijne, z przeznaczeniem na wsparcie efektywności energetycznej, mogą stanowić źródło finansowania m.in. ocieplenia budynku, wymiany okien, drzwi zewnętrznych oraz oświetlenia na energooszczędne, przebudowy systemów wentylacji i klimatyzacji, likwidacji dotychczasowych źródeł ciepła, wykorzystania technologii OZE w budynkach.
Pożyczki udzielane są na zasadach preferencyjnych i stanowią alternatywę dla dotacji. Dlaczego warto?:
- Łatwy dostęp do finansowania;
- Przeznaczenie wsparcia dostosowane do potrzeb odbiorców;
- Atrakcyjne oprocentowanie na warunkach preferencyjnych lub rynkowych;
- Elastyczne formy zabezpieczeń;
- Uproszczone procedury aplikowania o środki i szybka decyzja o przyznaniu pożyczki;
- Brak opłat i prowizji za udzielenie i obsługę pożyczki;
- Krótki okres uruchamiania środków, elastyczność w spłacie.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego. Warunki pożyczki są różne w poszczególnych województwach.
źródło informacji i tekstu: